Nedavno je okončan prestižni ESNS, odnosno Eurosonic Noorderslag 2025! Od svog premijernog izdanja još 1986. godine do sada postao je nadaleko poznat kao najvažniji showcase festival i nesumnjivo je suštinska polazna tačka za svakog novog izvođača koji želi da zaplovi evropskom festivalskom stazom.
I naš region imao je svoje predstavnike na ovoj smotri, kako među izvođačima, tako i u konferencijskom delu programa. Mirko Burazer, jedan od najaktivnijih delatnika na regionalnoj muzičkoj sceni, bio je govornik na jednom od panela ovogodišnjeg Eurosonica, a stigao je da pogleda i dosta nastupa. Upravo sa njim razgovaramo o ovom događaju i radimo svojevrstan festivalski raport!
Kakve impresije nosiš sa nedavno završenog ESNS festivala? Šta je ovogodišnji najupečatljiviji utisak za tebe?
Mirko: Nedavno završeni ESNS festival ostavio je na mene izuzetno pozitivan dojam. Kao jedan od najvećih showcase festivala u Evropi, uvijek me iznova impresionira vrhunska organizacija i nevjerojatno ugodna atmosfera. Ono što mi je posebno upečatljivo je prilika da se na jednom mjestu imaš priliku upoznati s ključnim akterima muzičke industrije. Iako ih često doživljavamo kao nedostižne ili zastrašujuće, ESNS mi je još jednom pokazao da su ti ljudi itekako pristupačni, otvoreni za razgovor i puni vrijednih savjeta. Upravo ta kombinacija profesionalnosti i topline čini ovaj festival jedinstvenim iskustvom.

Foto: Emma Pot
Koje dvorane ili klubove si imao prilike da posetiš? Koji ti se najviše svideo i zašto?
Mirko: Tijekom godina imali smo priliku posjetiti većinu prostora koji su dostupni za vrijeme ESNS festivala. Ako bih trebao izdvojiti jedan, to bi svakako bio kultni klub Vera. To je mjesto s bogatom poviješću gdje su nastupali legendarni bendovi poput Nirvane, Pearl Jama, Soundgardena, Weezera, The White Stripesa i Franz Ferdinanda. Takva povijest i atmosfera čine Veru posebnim mjestom koje se ne može doživjeti svaki dan. Osim Vere, posebno bih izdvojio Grand Theatre i Huize Maas, koji također imaju svoj jedinstveni šarm i pružaju nezaboravno iskustvo, kako izvođačima, tako i publici. Svaki od ovih prostora doprinosi posebnom karakteru i raznolikosti ESNS festivala.
Kako bi opisao generalnu atmosferu na festivalu?
Mirko: Atmosfera je uvijek topla i prijateljska, a mogućnost spontanih razgovora i novih poznanstava doprinosi osjećaju zajedništva i međusobne podrške. ESNS nije samo festival nego i prava platforma za povezivanje i razmjenu ideja, što ga čini nezaobilaznim događajem za svakoga tko je dio muzičke industrije.

Foto: Stella Dekker
Hajde sad o nastupima! Da li imaš neke preporuke i favorite kada je reč o bendovima i izvođačima koje si gledao na ESNS?
Mirko: Na ovogodišnjem ESNS festivalu bilo je čak 333 izvođača, pa je, naravno, nemoguće sve vidjeti, no od onih koje sam uspjeo pogledati, svakako bih istaknuo nekoliko koji su ostavili poseban dojam. Po mom mišljenju, najviše su iskočili NNAVY, Arp Frique & The Perpetual Singers, Bassolino, Cocobolo, Mitsune, Ugly i Uche Yara. Što se tiče onih koje, nažalost, nisam uspjeo vidjeti, ali su mi bili na radaru, spomenuo bih Why The Eye, Texoprint, Smag På Dig Selv, Loverman, Library Card i Getdown Services. Svaki od ovih izvođača donosi nešto jedinstveno i zanimljivo, bilo da je riječ o njihovom muzičkom stilu, energiji na sceni ili inovativnom pristupu. Siguran sam da ćemo mnoge od njih ponovno susresti na drugim festivalima ili možda čak ugostiti kod nas.
Šta bi rekao, kako su prihvaćeni predstavnici Hrvatske?
Mirko: Nemeček i Baby Lasagna odlično su iskoristili svoju priliku i dokazali da hrvatska muzička scena ima itekako što za ponuditi. Njihovi nastupi bili su intenzivni, autentični i potpuno posvećeni publici, što je prepoznala ne samo festivalska publika nego i mediji. Čak su i po nekim uglednim magazinima proglašeni među najboljim koncertima Eurosonica, što je iznimno priznanje, kako za njih same, tako i za cijelu hrvatsku scenu. Njihov uspjeh dodatno nas motivira da nastavimo podržavati domaće izvođače u ovakvim prilikama i pokazivati svijetu koliko je naša glazba raznovrsna i kvalitetna.
Učestvovao si i na jednom vrlo interesantnom panelu u konferencijskom delu festivala. Po tvom mišljenju, koje su prednosti tržišta u Istočnoj Evropi?
Mirko: Na panelu smo raspravljali o potencijalu muzičkih tržišta Istočne Evrope kroz prizmu saradnje i dugoročnih strategija izvoza. Prednost ovog tržišta leži u njegovoj raznolikosti i ogromnim mogućnostima koje proizlaze iz zajedničkog djelovanja. Jedna od ključnih prednosti je snažna međusobna saradnja među zemljama regije, koja otvara vrata za muzičare, promotore i festivale da djeluju kao dio šireg, povezanog prostora. U tom smislu, granice su samo mentalne – kada radimo zajedno, naši tržišni potencijali se multipliciraju. Dodatno, kulturne specifičnosti svake zemlje daju dodatnu vrijednost, jer omogućuju stvaranje jedinstvenih projekata i događanja koji privlače interes i izvan regije. Kombinacija bogate kulturne baštine, kreativnih talenata i sve bolje infrastrukture čini Istočnu Evropu izuzetno atraktivnim prostorom za muzički razvoj.

Foto: Ben Houdijk
Koji paneli i govornici su ti se posebno dopali u ostalom delu konferencije?
Mirko: Jedan od panela koji bih posebno izdvojio bio je keynote intervju s Keesom van Weijenom, mojim prijateljem koji ove godine slavi impresivnih 50 godina u muzičkoj industriji. Njegova karijera, koja je započela 1974., obuhvata rad u Nizozemskoj, Belgiji i Velikoj Britaniji, gdje je stekao golemo iskustvo u muzičkom sektoru i izgradio značajnu međunarodnu mrežu. Tijekom svoje karijere bio je povezan s velikim imenima kao što su INXS, Kiss, Elton John, Dire Straits, Metallica, Bon Jovi, U2 i mnogih drugih, radeći na ključnim pozicijama u Universal Musicu, Mercuryju, MCA-u i Polydoru. Trenutno vodi HIT4US kao generalni direktor, a dobitnik je prestižnih priznanja poput “Zilveren Fonograaf” nagrade za izniman doprinos muzičkoj industriji te Outstanding Contribution nagrade IMPALA-e za doprinos evropskom nezavisnom muzičkom sektoru. Keesova posvećenost umjetnicima i njegov doprinos industriji čine ga pravim uzorom, a slušati njegove uvide i priče bila je prava privilegija.
Znam da si veliki zagovornik showcase festivala, čak učestvuješ u organizaciji jednog takvog događaja u tvom rodnom Šibeniku. Reci mi, šta je to što posebno oduševljava kod showcase festivala?
Mirko: Showcase festivali igraju ključnu ulogu u muzičkoj industriji, pružajući jedinstvenu platformu za otkrivanje novih talenata i povezivanje s profesionalcima iz cijelog svijeta. Mislim da je to jako bitno za muzičke profesionalce i izvođače jer su to mjesta gdje se kreativnost, inovacija i saradnja susreću, stvarajući prilike koje mogu oblikovati karijere izvođača i potaknuti razvoj industrije. Osim što nude priliku izvođačima da pokažu svoj rad pred relevantnom publikom, showcase festivali omogućuju razmjenu znanja, ideja i kontakata, čineći ih neprocjenjivim alatom za svakoga tko je dio muzičkog ekosistema. Njihova energija, raznolikost i fokus na budućnost čine ih nezaobilaznim događajima za sve ljubitelje muzike i industrijske profesionalce.
Za kraj, da li si optimističan po pitanju evropske muzičke scene u budućnosti?
Mirko: Apsolutno sam optimističan kada je riječ o budućnosti evropske muzike. Naša scena je nevjerojatno raznolika i bogata talentima, a svaka regija donosi jedinstvene stilove i perspektive koji zajedno čine evropsku muziku izuzetno dinamičnom i relevantnom na globalnoj razini. Sve veća umreženost kroz showcase festivale, inicijative poput Evropske muzičke unije i potpora nezavisnim izvođačima dodatno jačaju ovu scenu. U kombinaciji s inovacijama u tehnologiji i novim načinima pristupa publici, evropska muzika ima ogroman potencijal za rast i globalni utjecaj. Uz toliko strasti, kreativnosti i međusobne podrške unutar zajednice, nema sumnje da nas čeka svijetla budućnost.

Foto: Siese Veenstra